# PE-0805CLH2R2STS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0805CLH2R2STS
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0805clh2r2sts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0805clh2r2sts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 260mOhm Max
- **Frequency:** 50MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)