# PE-0603CLH2R2STS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0603CLH2R2STS
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0603clh2r2sts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0603clh2r2sts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 350mA
- **Current Rating (Amps):** 750 mA
- **DC Resistance (DCR):** 312mOhm Max
- **Frequency:** 95MHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)