# PE-0603CLH1R0STS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0603CLH1R0STS
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0603clh1r0sts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0603clh1r0sts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **Current Rating (Amps):** 900 mA
- **DC Resistance (DCR):** 260mOhm Max
- **Frequency:** 98MHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)