# PE-0603CD100GTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0603CD100GTT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0603cd100gtt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0603cd100gtt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/10/553-1021-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 4.8GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 10 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±2%