# PE-0402CD5N6KTG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0402CD5N6KTG
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0402cd5n6ktg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0402cd5n6ktg#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/55/3-/10/553-1000-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 760 mA
- **DC Resistance (DCR):** 83mOhm Max
- **Frequency:** 5.8GHz
- **Height:** 0.024" (0.61mm)
- **Inductance:** 5.6 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 23 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** Â±10%