# PE-0201CC120JTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0201CC120JTT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0201cc120jtt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0201cc120jtt#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/55/3-/23/553-2300-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 190 mA
- **DC Resistance (DCR):** 680mOhm Max
- **Frequency:** 2.7GHz
- **Height:** 0.013" (0.33mm)
- **Inductance:** 12 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Q @ Freq:** 5 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201 (0603 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%