# PDZVTR2.2B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDZVTR2.2B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdzvtr2-2b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdzvtr2-2b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/KD/846-KDZLVTR62DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 µA @ 700 mV
- **Impedance (Max) (Zzt):** 20 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDTM
- **Tolerance:** ±5.68%
- **Voltage:** 2.2 V