# PDZVTFTR12B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDZVTFTR12B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdzvtftr12b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdzvtftr12b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/VS/846-VS13VUA1LAMDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 9 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 8 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDTM
- **Tolerance:** ±6.25%
- **Voltage:** 12 V