# PDZ20B-QX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDZ20B-QX
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdz20b-qx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdz20b-qx#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-3/1727-3837-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 nA @ 15 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 20 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 400 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-323
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 1.1 V @ 100 mA