# PDV30-21P-502B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDV30-21P-502B
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdv30-21p-502b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdv30-21p-502b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Size:** Rectangular - 1.969" L x 0.154" W x 0.512" H (50.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 30mm