# PDV20-21H-202B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDV20-21H-202B
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdv20-21h-202b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdv20-21h-202b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Fader Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 2 kΩ
- **Size:** Rectangular - 1.575" L x 0.512" W x 0.154" H (40.00mm x 13.00mm x 3.90mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 20mm