# PDV20-21A-103B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDV20-21A-103B
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdv20-21a-103b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdv20-21a-103b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** Rectangular - 1.622" L x 0.142" W x 0.472" H (41.20mm x 3.60mm x 12.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 20mm