# PDUNVR20LX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDUNVR20LX
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Line Protection, Distribution, Backups
- **Subcategory:** Power Distribution, Surge Protectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdunvr20lx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdunvr20lx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Outlets:** 24
- **Approval Agency:** CSA, FCC, NOM, UL
- **Connector:** NEMA 5-15/20R (24)
- **Cord Length:** 10' (3.05m)
- **Current:** 20A
- **Features:** Load Meter
- **Media Lines Protected:** RJ45
- **Mounting Type:** Rack, Vertical
- **Overload Protection:** None
- **Region Utilized:** North America
- **Type:** PDU (Power Distribution Unit)
- **Voltage:** 100V, 120V, 127V