# PDUMH30HV19NET
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDUMH30HV19NET
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Line Protection, Distribution, Backups
- **Subcategory:** Power Distribution, Surge Protectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdumh30hv19net
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdumh30hv19net#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Outlets:** 14
- **Approval Agency:** NOM, UL
- **Connector:** IEC 320-C13 (8), C19 (6)
- **Cord Length:** 15' (4.57m)
- **Current:** 30A
- **Features:** Load Meter
- **Housing Material:** Steel
- **Mounting Type:** Rack, Horizontal
- **Region Utilized:** North America
- **Type:** PDU (Power Distribution Unit)
- **Voltage:** 208V, 240V