# PDC54-11SURKWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDC54-11SURKWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdc54-11surkwa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdc54-11surkwa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.54" (13.80mm)
- **Display Type:** 14-Segment, Alphanumeric
- **Millicandela Rating:** 68mcd
- **Number of Characters:** 2
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.835" H x 0.992" W x 0.307" D (21.20mm x 25.20mm x 7.80mm)
- **Voltage:** 1.95V