# PDB260W-0860-400
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDB260W-0860-400
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdb260w-0860-400
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdb260w-0860-400#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/09/12820988-1800-1125-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus
- **Current:** 860mA, 650mA
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** 90°C
- **Power (Watts):** 260 W
- **Ratings:** IP66
- **Size:** 9.47" L x 2.00" W x 1.52" H (240.5mm x 50.8mm x 38.6mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC