# PDAM500-13A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDAM500-13A
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdam500-13a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdam500-13a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 33.3 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 212W (500W Forced Air)
- **Size:** 3.00" L x 5.03" W x 1.38" H (76.2mm x 127.8mm x 35.1mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV