# PDAM240-18A-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PDAM240-18A-H
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pdam240-18a-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pdam240-18a-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 5 A
- **Efficiency:** 93.5%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 160W (240W Forced Air)
- **Size:** 4.10" L x 2.05" W x 1.09" H (104.1mm x 52.1mm x 27.6mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV