# PD90XB57
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PD90XB57
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pd90xb57
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pd90xb57#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (DM) (1 Form X)
- **Contact Rating (Current):** 90 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.4 VDC
- **Operate Time:** 35 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Vacuum
- **Switching Voltage:** 1800VDC - Max