# PD90XA57
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PD90XA57
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pd90xa57
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pd90xa57#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (DM) (1 Form X)
- **Contact Rating (Current):** 90 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 9.9 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.5 VDC
- **Operate Time:** 35 ms
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 65°C