# PD57006S-E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PD57006S-E
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pd57006s-e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pd57006s-e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/02/19/8402199-497-5306-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70 mA
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Frequency:** 945MHz
- **Gain:** 15dB
- **Power:** 6W
- **Supplier Device Package:** PowerSO-10RF (Straight Lead)
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 28 V