# PD43R-123M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PD43R-123M
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pd43r-123m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pd43r-123m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800mA
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 210mOhm Max
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 12 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.165" L x 0.153" W (4.19mm x 3.89mm)
- **Tolerance:** ±20%