# PD42-4-1240-CANOPEN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PD42-4-1240-CANOPEN
- **Manufacturer:** Trinamic Motion Control GmbH
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pd42-4-1240-canopen
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pd42-4-1240-canopen#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/17/86/11178688-1460-1264-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±5%
- **Coil Resistance:** 2.3 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **Diameter:** 0.197" (5.00mm)
- **Features:** Integrated Controller, Flatted Shaft
- **Length:** 0.945" (24.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 1.220" (31.00mm)
- **NEMA Frame Size:** 17
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Size:** Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
- **Step Angle:** 1.8°
- **Steps per Revolution:** 200
- **Termination Style:** Wire Leads with Connector
- **Torque:** 99.1 / 700
- **Type:** Hybrid
- **Voltage:** 4.4VDC