# PD42-1-1670-CANOPEN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PD42-1-1670-CANOPEN
- **Manufacturer:** Trinamic Motion Control GmbH
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pd42-1-1670-canopen
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pd42-1-1670-canopen#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/16/25/11162524-1460-1360-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.197" (5.00mm)
- **Features:** Integrated Controller, Flatted Shaft
- **Function:** Servomotor
- **Length:** 0.866" (22.00mm)
- **Motor Type:** Brushless (BLDC)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.988" (25.10mm)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 40°C
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
- **Termination Style:** Wire Leads with Connector
- **Torque:** 8.85 / 62.5
- **Type:** DC Motor
- **Voltage:** 24VDC