# PCW1J-B24-CAB103
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCW1J-B24-CAB103
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcw1j-b24-cab103
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcw1j-b24-cab103#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Actuator Length:** 0.945" (24.00mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** M9 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** ±1000ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±20%