# PCV100-F200-B25-V1D-6011
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCV100-F200-B25-V1D-6011
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Machine Vision - Bar Code Readers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcv100-f200-b25-v1d-6011
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcv100-f200-b25-v1d-6011#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Installation Distance:** 100.0mm
- **Light Source:** Integrated (Red)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Sensor Type:** CMOS
- **Termination Style:** Cable with Connector
- **Type:** 2D Code Reader
- **Visual Field (Max):** 60.0mm x 40.0mm
- **Voltage:** 15 ~ 30VDC