# PCTMI2458-RPSMA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCTMI2458-RPSMA
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pctmi2458-rpsma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pctmi2458-rpsma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Applications:** 802.11a/b/n/ac, Bluetooth, Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 2.45GHz, 5.5375GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.925GHz
- **Gain:** 2.2dBi, 4dBi
- **Height (Max):** 1.693" (43.00mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 10 W