# PCTMI2458-RPC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCTMI2458-RPC
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pctmi2458-rpc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pctmi2458-rpc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Bluetooth, Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 2.45GHz, 5.535GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.92GHz
- **Gain:** 3dBi, 5dBi
- **Height (Max):** 3.260" (82.80mm)
- **Ingress Protection:** IPX7
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 5 W