# PCTCN8063
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCTCN8063
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pctcn8063
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pctcn8063#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 836MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 806MHz ~ 866MHz
- **Gain:** 3dBi
- **Height (Max):** 14.500" (368.30mm)
- **Mounting Type:** Magnetic
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 150 W