# PCTCN1520
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCTCN1520
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pctcn1520
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pctcn1520#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** 2G, 3G, 5G, Bluetooth, Cellular, LMR/TETRA/P25, LTE
- **Frequency (Center:** 157MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 152MHz ~ 162MHz
- **Gain:** 1dBi
- **Height (Max):** 18.000" (457.20mm)
- **Mounting Type:** NMO Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 150 W