# PCSVLR65-4R7M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCSVLR65-4R7M-RC
- **Manufacturer:** Allied Components International
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcsvlr65-4r7m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcsvlr65-4r7m-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.03A
- **Current Rating (Amps):** 3.51 A
- **DC Resistance (DCR):** 31mOhm
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%