# PCS125-221M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCS125-221M-RC
- **Manufacturer:** Allied Components International
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcs125-221m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcs125-221m-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 400mOhm Max
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 220 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%