# PCS105-471M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCS105-471M-RC
- **Manufacturer:** Allied Components International
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcs105-471m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcs105-471m-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.29Ohm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 470 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
- **Tolerance:** Â±20%