# PCS-0R033D1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCS-0R033D1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcs-0r033d1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcs-0r033d1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/83/13938337-696-1749-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.687" (17.45mm)
- **Number of Terminations:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Power (Watts):** 40W
- **Resistance:** 33 mΩ
- **Size:** 0.878" L x 0.177" W (22.30mm x 4.50mm)
- **Supplier Device Package:** Radial Lead
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.5%