# PCR1206-4R7J1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCR1206-4R7J1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcr1206-4r7j1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcr1206-4r7j1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/13/696-1387-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.333W, 1/3W
- **Resistance:** 4.7 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%