# PCR0805-470RJ1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCR0805-470RJ1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcr0805-470rj1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcr0805-470rj1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/13/696-1387-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/6-/13/696-1387-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 470 Ω
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%