# PCM120T-8R2M-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCM120T-8R2M-D
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcm120t-8r2m-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcm120t-8r2m-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 14.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 9mOhm
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Inductance:** 8.2 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 165°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
- **Tolerance:** ±20%