# PCM-400-28-CNF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCM-400-28-CNF
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcm-400-28-cnf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcm-400-28-cnf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 7.86 A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 220W (400W Forced Air)
- **Size:** 6.00" L x 4.00" W x 1.57" H (152.4mm x 101.6mm x 39.9mm)
- **Standard Number:** 55024; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV