# PCLFP20-12.8M6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCLFP20-12.8M6
- **Manufacturer:** ZEUS Battery Products
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pclfp20-12-8m6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pclfp20-12-8m6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Iron Phosphate
- **Capacity:** 20Ah
- **Size:** 7.13" L x 3.03" W x 6.57" H (181.0mm x 77.0mm x 167.0mm)
- **Termination Style:** Bolt, M6
- **Voltage:** 12.8 V