# PCLFP10-12.8F2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCLFP10-12.8F2
- **Manufacturer:** ZEUS Battery Products
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pclfp10-12-8f2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pclfp10-12-8f2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Iron Phosphate
- **Capacity:** 10Ah
- **Size:** 5.94" L x 3.86" W x 3.74" H (151.0mm x 98.0mm x 95.0mm)
- **Termination Style:** Spade, .250" (6.3mm)
- **Voltage:** 12.8 V