# PCF0805R-18K2BT1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCF0805R-18K2BT1
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcf0805r-18k2bt1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcf0805r-18k2bt1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 18.2 kΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%