# PCF0603PR-5K6BT1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCF0603PR-5K6BT1
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcf0603pr-5k6bt1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcf0603pr-5k6bt1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Resistance:** 5.6 kΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%