# PCF0402PR-12KBT1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCF0402PR-12KBT1
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcf0402pr-12kbt1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcf0402pr-12kbt1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Resistance:** 12 kΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%