# PCDGT48A40J572S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCDGT48A40J572S
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcdgt48a40j572s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcdgt48a40j572s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 40 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 5.829" (148.05mm)
- **Lead Spacing:** 1.250" (31.75mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.500" Dia (63.50mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 480V