# PCD100-265-B-N-200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCD100-265-B-N-200
- **Subcategory:** Panel Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcd100-265-b-n-200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcd100-265-b-n-200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Display Characters:** 1.200" (30.48mm)
- **Display Type:** LED - Red Characters
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Measuring Range:** 0 ~ 20mA, ±10VDC, -200°C ~ 1260°C
- **Type:** Process, Temperature Meter
- **Voltage:** 85 ~ 265VAC