# PCCG-SLA12V1800
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCCG-SLA12V1800
- **Manufacturer:** ZEUS Battery Products
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pccg-sla12v1800
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pccg-sla12v1800#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** 12V
- **Battery Chemistry:** Lead Acid
- **Charge Current:** 1.8A
- **Charge Time:** 8 Hrs
- **Features:** LED Indicator
- **Mounting Type:** Desktop
- **Number of Cells:** 1
- **Power:** 30W
- **Size:** 4.61" L x 2.40" W x 1.46" H (117.00mm x 61.00mm x 37.00mm)
- **Termination Style:** Alligator Clips
- **Type:** Desktop
- **Voltage:** 90 ~ 264VAC