# PCB3007-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCB3007-1
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pcb3007-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pcb3007-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 6
- **Package Accepted:** SOT-23
- **Pitch:** 0.037" (0.95mm)
- **Proto Board Type:** SMD to DIP
- **Size:** 0.400" x 0.300" (10.16mm x 7.62mm)