# PCA.2S.308.CLLK97
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCA.2S.308.CLLK97
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pca-2s-308-cllk97
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pca-2s-308-cllk97#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.343" ~ 0.382" (8.70mm ~ 9.70mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 9A
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C