# PCA.2S.308.CLLC72
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PCA.2S.308.CLLC72
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pca-2s-308-cllc72
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pca-2s-308-cllc72#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 9A
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C