# PC96-56-60-2.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC96-56-60-2.5
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc96-56-60-2-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc96-56-60-2-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Material:** Non-Silicone
- **Outline:** 56.00mm x 60.00mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 2.5W/m-K
- **Thickness:** 0.0984" (2.500mm)